skip to Main Content

Hemen Bugün iletişime geçin

Sizlere daha kaliteli hizmet verebilmek için sizin görüşlerinize ihtiyacımız var. Lütfen bizimle ilgili görüşlerinizi memnuniyetinizi yada  sormak istediğiniz soru ve varsa sorunlarınızı bize aşağıdaki  mail form ile iletiniz alanında uzman personelimiz sizlere en kısa sürede geri dönüş yapacaktır

Bize Ulaşın

Email: info@sysasansor.com.tr
Telefon: +90 532 598 7323
Adres: Atatürk mh. Yıldız sk. No10/A Ünye / Ordu

  Lokasyonumuz

  +90 452 502 3675 +90 532 598 7323 info@sysasansor.com.tr Atatürk mh. Yıldız sk. No10/A Ünye / Ordu
  Asansör Etiketleri

  Asansör Etiketleri Nedir? Etiketlerin Renk Anlamları

  Yasal Yönetmelik ilgili Maddesi

  18 KASIM 2011 TARİHLİ “ASANSÖR BAKIM VE İŞLETME YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK ” YÖNETMELİĞİNİN 10. MADDESİNE BİNAEN A TİPİ MUAYENE KURULUŞLARI TARAFINDAN ASANSÖRLERE YILDA BİR KEZ FENNİ MUAYENE YAPILMASI GEREKMEKTEDİR. 

  (MADDE 10 (1) Asansörün piyasaya arz edildiği tarih itibarıyla ilk yılın sonunda, devamında ise yılda en az bir kere olmak üzere, her asansörün yıllık kontrolü yapının bağlı bulunduğu ilgili idare tarafından, A tipi muayene kuruluşuna yaptırılır.)
  A tipi muayene kuruluşu yine bakanlığın yayımladığı checklist e göre denetimlerini yapar ve checklist teki maddelere uygun olmayanları “kırmızı etiket” ile güvenli olmayan asansör , maddelerin çoğuna uyup insan sağlığını etkilemeyecek eksiklikler mevcut ise “mavi etiket” ile güvenli asansöre geçiş , maddelerin hepsine uyuyor ise “yeşil etiket” ile güvenli asansör olarak belirler.

  Asansör kontrolleri yönetmeliği gereği gerekli kontroller ilgili ve yetkili kurumlar tarafından gerçekleştirilmektedir. Makine Mühendisler odası ( MMO), TSE, ROYAL CERT, AND vb firmalar ve bazı bölgelerde belediyeler tarafından yapılan muayeneler sonucunda asansörünüzün kullanıma uygun yada uygun değil kararı verilerek, uygun bulunmayan asansörlere kırmızı etiket, uygun bulunan asansörlere ise Yeşil Etiket verilmektedir.

  Asansör Etiketleri
  Asansör Etiketleri

  Kırmızı etiket ve raporu verilen asansörler 1 ay sürede asansör eksiklerini yaptırmanız için size süre tanınır. Belirtilen zamanda asansör eksiklerini yaptırmadığınız takdirde cezai işlem ve asansör mühürlenmesine kadar yasal haklara sahip kurumlarca asansör servise kapatılır.

  Mavi Etiket Asansör hafif kusurlu olarak kullanıma uygundur anlamı taşımaktadır. Hafif bulunan kusurlar ise Asansörün çalışmasında emniyet açığı olmayan maddelerden ibarettir.

  SYS Asansör, Kırmızı etiket almış asansörün rapordaki eksik maddelerini tamamlayarak asansör revizyonunu gerçekleştirip muayeneye hazır hale getiriyoruz.

  Asansör Renk Etiketleri ve Anlamları

  Yüksek katlı binaların artması, asansörlere her gün binmeyi mecbur hale getirmektedir. Her gün defalarca bindiğiniz asansörler güvenli mi? Asansörlerin düzenli bakımları yapılıyor mu? Asansöre yapıştırılan kırmızı, sarı, yeşil ve mavi etiketler ne anlama geliyor?

  Alanında uzman ve yetkili mühendisler tarafından, periyodik kontrolü yapılan her asansöre; kırmızı, yeşil, mavi ve sarı renkli etiketler yapıştırılır. Asansör kabini içerisinde, asansörü kullanan kişiler tarafında rahatça görülebilecek yerlere yapıştırılan asansör renk etiketleri; asansörlerin can ve mal güvenliğine uygun olup olmadığını belirtmektedir. Sürekli kullandığınız asansörlerde bu renkli etiketlerden bulunmuyor ise, en kısa zamanda yöneticiniz ile görüşerek asansörlerin periyodik kontrol ve muayenesini yaptırmayı unutmayınız. Etiketler var fakat okunmuyor veya zarar görmüş ise, mutlaka gerekli kontrollerden sonra zarar gören etiketin yenisi ile değişmesi gerekmektedir.

  Etiketlerin renklerine göre anlamları aşağıdaki gibidir:

  Asansörler de
  Kırmızı Etiket
  Hangi Anlama Gelir?

  Asansörler de Kırmızı Etiket

  Can ve mal güvenliğiniz için yüksek risk tespit edilen ve kısa zamanda giderilmesi istenen asansörlere yapıştırılan etiket türüdür.

  1 ay – 30 gün içinde uygunsuzluğu giderilmelidir. 30 gün sonra tekrar kontrol edilir. Eğer sorun giderilmez ise, asansörün kullanım dışına çekilmesi için binanın bağlı bulunduğu belediyeye bildirilir. Belediye yetkilileri asansörü mühürleyerek, kullanıma kapatma işlemi uygular. Takip ve kontrol süreci, uzman kontrol mühendisleri tarafından yapılmalıdır.

  Asansörler de
  Sarı Etiket
  Hangi Anlama Gelir?

  Asansörler de Sarı Etiket

  Asansör denetimleri sonucunda can ve mal güvenliği için sorun teşkil eden asansörlere yapıştırılan bir etiket türüdür. Sarı renkli etiket yapıştırılan asansör, ilgili bina yönetimine bildirilir ve 60 gün içinde belirtilen sorunların giderilmesi istenir. Kusurlarının giderilmemesi halinde tutanak tutulur.

   

   

   

  Asansörler de
  Mavi Etiket
  Hangi Anlama Gelir?

  Asansörler de Mavi Etiket

  Uzman kontrol tarafından yapılan test neticesinde, can ve mal güvenliği için hafif kusur oluşturacak asansörlere yapıştırılan etikettir. Belirtilen aksaklıkların on iki ay içinde giderilmesi gerekmektedir.

   

   

   

   

  Asansörler de
  Yeşil Etiket
  Hangi Anlama Gelir?

  Asansörler de Yeşil Etiket

  Uzman mühendisler tarafından yapılan test ve denetimler neticesinde, can ve mal güvenliğiniz için hiçbir risk taşımayan ve uygun olan asansörlere yapıştırılan bir etiket türüdür.

   

   

   

   

  SYS Asansör ve Yüreyen Merdiven Firması Olarak Tavsiyemiz;
  Asansörlere keyifle binmek ve kazalardan mümkün olduğunca kaçınmak için, etiketlere ve periyodik bakımlara duyarlı olun.

  SYS Asansör ve Yürüyen Merdiven bakım tamir montaj işlerinizi profesyonel hizmet anlayışı ile 25 yıldır çözüme kavuşturuyoruz. Sizi de  mutlu müşteriler ailemiz içinde görmek isteriz bizlere iletişim sayfamız üzerinden  ulaşabilir  soru ve sorunlarınızı kendi alanında uzman personelimize aktara bilirsiniz

  Back To Top
  Call Now ButtonHemen Şimdi Teklif Alın